Spis Treści
– Leczenie uzależnień – dla kogo?
– Jak leczyć uzależnienia – na czym polega terapia dla osób uzależnionych
– Kiedy należy szukać pomocy lekarskiej
– Leczenie uzależnień: kiedy zacząć i jaka jest różnica między pacjentem współuzależnionym (uzależnionym od narkotyków) a uzależnionym od opioidów?
– Leczenie dorosłych dzieci osób uzależnionych od seksu – DDA i DDN
– Co składa się na terapię?
– Jak przebiega proces leczenia uzależnienia od alkoholu?
– Leczenie uzależnień – metody stosowane w leczeniu
– Program leczenia – szansa dla pacjentów
– Co dalej? Leczenie uzależnień
– Leczenie uzależnień: Co się opłaca?
– Leczenie uzależnień – terapia
– Kto korzysta z leczenia uzależnień?
– Leczenie uzależnień: Jak znaleźć pomoc?
– Rodzaje uzależnień i skuteczne metody leczenia
Leczenie uzależnień – dla kogo?
Leczenie w naszym ośrodku rehabilitacyjnym jest przeznaczone dla wszystkich, którzy czują, że stopniowo tracą kontrolę nad swoim życiem i nie czują się na siłach, aby walczyć z nałogiem. Mogą z niego korzystać osoby starsze, a nawet młodsze, które czują, że znajdują się na krawędzi. Program ten jest również przeznaczony dla tych, którzy już pokonali swoje problemy i chcą, aby trwało to jak najdłużej. Jest on przeznaczony zarówno dla osób, które chcą rozpocząć leczenie, jak i dla tych, które już w nim uczestniczą. Klienci muszą być zaangażowani w osiągnięcie maksymalnego możliwego poziomu wyzdrowienia i muszą w pełni uczestniczyć w programie leczenia. Ośrodek jest również otwarty dla par i członków rodzin alkoholików. A: Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam Twoje wymaganie. W oryginale
Jak leczyć uzależnienia – na czym polega terapia dla osób uzależnionych
Leczenie powinno rozpocząć się od uznania przez osobę uzależnioną swoich zachowań nałogowych. Dopiero po tym etapie następuje proces pogłębiania świadomości problemu. Następnie jest miejsce na omówienie uczuć pacjenta i czynników wyzwalających, a także strat i szkód, które doprowadziły do zachowań nałogowych. Następnie omawia się zdrowe nawyki i praktyki, a pacjent dowiaduje się, jak zmienić swoje zachowania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu w zdrowieniu. Celem jest przywrócenie pacjenta do stanu trzeźwości oraz wyposażenie go w techniki i sposoby myślenia, które pomogą mu ją utrzymać.
Kiedy należy szukać pomocy lekarskiej
Wiele wskaźników może wskazywać na to, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich znajduje się we wczesnym stadium problemu z nadużywaniem substancji. Objawy są jednak prawie takie same, niezależnie od substancji. Tobie i Twojemu bliskiemu może pomóc szereg innych objawów. Niektóre z nich to:
– Przymus spożywania substancji lub wykonywania czynności takich jak hazard lub gry komputerowe.
– wzrost tolerancji na zażywaną substancję
– stosowanie zaprzeczeń, usprawiedliwień i wymówek.
– objawy zespołu odstawiennego po odstawieniu narkotyków, takie jak bóle głowy, nudności i rozszerzone źrenice.
– utrata zainteresowania istniejącymi wcześniej źródłami satysfakcji, z wyjątkiem czynnika uzależniającego
– zdolność lub jej brak do kontrolowania gniewu, agresji, wahań nastroju i innych skutków uzależnienia.
– ograniczenie kontaktów do osób, które wspierają pacjenta w nawrocie choroby.
Leczenie uzależnień: kiedy zacząć i jaka jest różnica między pacjentem współuzależnionym (uzależnionym od narkotyków) a uzależnionym od opioidów?
Dobrze jest też, gdy ludzie potrafią rozpoznać swoje własne uzależnienie, ale aby pomóc bliskim osób uzależnionych w zrozumieniu ich nałogu, warto zapoznać się z poniższą listą cech.
Do najważniejszych objawów świadczących o współuzależnieniu należą:
– niska samokontrola emocjonalna
– zwiększony lęk lub stany lekowe
– mechanizmy obronne, w tym samousprawiedliwianie się
– obwinianie pijanego kierowcy za własne niepowodzenia,
– branie nadmiernej odpowiedzialności za innych
– złożoność w podejmowaniu decyzji.
– izolowanie się od innych, zamykanie się na oferty pomocy
– podporządkowanie stylu życia alkoholika jego wyzdrowieniu. Ukrył swoją chorobę przed opinią publiczną, przestał pić itd.
– poczucie własnej bezwartościowości
Problemy zdrowotne, takie jak kłopoty ze snem, zmęczenie lub ból.
Leczenie dorosłych dzieci osób uzależnionych od seksu – DDA i DDN
Osoby, które dorastały w rodzinie z problemem uzależnienia, najczęściej zgłaszają się na leczenie w Ośrodku leczenia uzależnień. Do najczęstszych objawów należą:
– poczucie wyobcowania,
– Podniesienie poziomu leku.
– lęk przed izolacją,
– niska wiara w siebie, poczucie niższości, niska samoocena
– nadmierne poczucie obowiązku,
– wysoki poziom samokrytycyzmu
Co składa się na terapię?
W Prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień, leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych z terapie podzielone są na róże etapy. Pomoc pacjentom w osiągnięciu powrotu do zdrowia wymaga starannej opieki dlatego. Warto wybierać ośrodki cieszące się dobra opinią. Prywatne Ośrodki najczęściej oferują:
– Diagnozę
– Pakiety badań medycznych i laboratoryjnych,
– zwolnienie lekarskie,
– indywidualny dobrany plan terapii
– detoksykacja organizmu.
– Dostęp do grup wsparcia
Jak przebiega proces leczenia uzależnienia od alkoholu?
W centrum uzależnień pacjenci mogą uczestniczyć w kursach obejmujących: leczenie uzależnień, leczenie zdrowia psychicznego, poradnictwo w zakresie nadużywania substancji oraz leczenie współwystępujących zaburzeń. Pacjenci mogą zdecydować się na leczenie na miejscu lub w ramach programu w innej placówce.
Oferujemy leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych za pomocą programu terapii i leczenia, programu o nazwie Podróż.
Jest to czas spędzony w ośrodku detoksykacyjnym lub rehabilitacyjnym. Okres ten obejmuje kilkutygodniowy pobyt w ośrodku, osiągnięcie najlepszej formy fizycznej w życiu i przezwyciężenie problemów, z jakimi borykasz się po tym czasie lub próbujesz to zrobić.
Leczenie uzależnień – metody stosowane w leczeniu
W naszej placówce stosujemy różnorodne metody leczenia uzależnień, które łączą w sobie różne podejścia psychologiczne i sprawdzone metody rehabilitacyjne. Do najczęściej stosowanych praktyk należą: badania psychologiczne i behawioralne oraz sposoby leczenia, a także terapia grupowa.
– Psychoterapia indywidualna jest wykorzystywana do rozmów na tematy, o których osoby wolą nie rozmawiać z większą grupą.
– psychoterapia grupowa
– szkolenie w zakresie umiejętności,
– terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
– odwyk i detoks,
– psychoedukacja.
Program leczenia – szansa dla pacjentów
Ośrodki terapii uzależnień często oferują znacznie więcej niż tylko zajęcia terapeutyczne dla tych, którzy szukają profesjonalnej pomocy z uzależnieniem. Dostępna infrastruktura oferuje zajęcia dodatkowe, dają uczestnikom poczucie autonomii, możliwość rozwijania własnych form autoterapii, a także tworzą atmosferę życzliwości i wsparcia dla innych osób przebywających w ośrodku.
Ośrodki często zapewniają:
– basen,
– sauna,
– odpoczynek w ogrodzie,
– siłownia,
– zajęcia sportowe,
– spacery
– wycieczki kulturalne i krajoznawcze po okolicy.
Co dalej? Leczenie uzależnień
Leczenie uzależnień trwa całe życie. Po przejściu leczenia nadal jesteś uważany za osobę uzależnioną. Nawet jeśli przez większość czasu jesteś trzeźwy w domu, zalecamy, abyś uczestniczył w comiesięcznych warsztatach dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Organizujemy też regularne spotkania różnych grup duchowych, aby uczestnicy mogli się wspierać i razem trwać w trzeźwości. Myślę, że powodem, dla którego zacząłem pisać, było to, że najpierw zacząłem udostępniać swoje teksty w Internecie, a potem zająłem się kolejnymi książkami.
Leczenie uzależnień: Co się opłaca?
Leczenie uzależnienia od narkotyków odbywa się w idealnym środowisku i przy użyciu nowoczesnych rozwiązań. Narkomania to złożony problem, który wymaga wszystkich możliwych metod leczenia w celu osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Profesjonalny personel o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu zapewnia sprawdzone metody leczenia, które były opracowywane przez wiele lat i z powodzeniem stosowane w leczeniu wielu pacjentów.
Ośrodki oferują dostęp do opieki medycznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w weekendy. Szeroki zakres pomocy dostępnej dla osób uzależnionych od narkotyków oraz wsparcie dla nich i ich rodzin. Możliwość leczenia stacjonarnego, ambulatoryjnego lub dziennego. Warto sprawdzić aktualne promocje jakie oferują ośrodki terapii uzależnień.
Jeśli chcesz odzyskać trzeźwość, postaw na miejsce sprawdzone i dobrze oceniane. Prywatne ośrodki oferują profesjonalną opiekę doświadczonych terapeutów i lekarzy, skuteczną terapię, wysoki komfort pobytu, atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu.
Całe nasze społeczeństwo nadmiernie uzależniło się od różnych rzeczy. Internet, telefony komórkowe, gry wideo, zakupy, hazard – to tylko kilka z nich, które są obecnie powszechne w naszej kulturze.
Na alkoholizm wpływają m.in. łatwy dostęp do alkoholu, brak odporności człowieka na codzienne problemy, możliwość uzależnienia się od substancji czy możliwość podejmowania innych destrukcyjnych zachowań
Narkotyki mogą być używane jako sposób radzenia sobie z samym sobą i otaczającą nas rzeczywistością. Uzależnienie jest postrzegane jako niezdolność do kontrolowania substancji, która automatycznie wywiera negatywny wpływ na życie klienta. W przeciwieństwie do narkotyków, alkohol używany do radzenia sobie z problemami powoduje skrajną niestabilność i wiele problemów.
Leczenie uzależnień – terapia
Celem psychoterapii jest pomoc pacjentowi w rozpoznaniu i rozwiązaniu jego problemów poprzez określenie przyczyn tych problemów, w procesie terapii, dokonanie zmian w sposobie postrzegania siebie, swojego dotychczasowego życia prywatnego i zawodowego, społecznego i duchowego.
Celem jest ograniczenie szkodliwych skutków zachowań uzależniających, w tym narkotyków i alkoholu. Osoby, które odczuwają głód narkotyków lub szkodliwych zachowań, otrzymują umiejętność lepszego radzenia sobie z tymi potrzebami w momencie pojawienia się głodu. Osoby cierpiące z powodu uzależnienia nabywają także umiejętności, które pomagają im radzić sobie ze zwykłymi problemami.
Kto korzysta z leczenia uzależnień?
Często zdarza się to w przypadku osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu: bliscy biorą na siebie winę za uzależnienie danej osoby, obwiniając ją za jej zachowanie.
Niełatwo zrozumieć, w jaki sposób ta współzależna relacja prowadzi do pogorszenia stanu psychicznego i fizycznego osób, które w niej żyją. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, osobie, która jest tłamszona przez ten związek, trudno jest uświadomić sobie, w jaki sposób uczestniczy w tej relacji. Na przykład, nie jest możliwe rozpoznanie tego w samym środku relacji. Ale w rzeczywistości to jest właśnie prawdziwa i ukryta przyczyna. Po drugie, osoba, która przeżywa życie innej osoby, nie chce zmieniać sytuacji. W gruncie rzeczy to osoba, która cierpi, jest nieszczęśliwa, nie chce tego zmienić.
Leczenie uzależnień: Jak znaleźć pomoc?
Istnieją różne rodzaje uzależnień: alkoholizm, narkomania, nadmierne zakupy, seks i inne. Chociaż nie ma jeszcze jednoznacznej definicji uzależnienia, wiemy, że jest to poważny problem i że na całym świecie żyje około 80 milionów osób uzależnionych.
Uzależnienie jest chorobą, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne człowieka. Osoba dotknięta tą chorobą zazwyczaj nie jest świadoma swojego uzależnienia. Uzależnienie szybko przeradza się w nawyk, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia osobistego, psychicznego i fizycznego. Istnieje wiele powodów, dla których narkomani sięgają po narkotyki. Główne z nich to problemy finansowe, problemy w pracy lub w domu oraz inne. Najczęstszą przyczyną uzależnienia od narkotyków u dzieci i młodzieży jest niska samoocena, niezrozumienie otoczenia i nieumiejętność nawiązywania relacji z innymi rówieśnikami.
Osoba uzależniona zachowuje się w sposób standardowy, w związku z nałogiem zachowuje się tak samo jak wcześniej. Potrzebuje coraz więcej czasu i środków, w miarę jak rośnie jego popęd. Postępuje zgodnie z normalnym wzorcem zachowania.
W skutecznej walce z uzależnieniem i szukaniu pomocy przydatna może być nasza wyszukiwarka ośrodków terapii uzależnień
Rodzaje uzależnień i skuteczne metody leczenia
Uzależnienia mogą być fizyczne lub psychiczne
Psychologiczne – objawia się nieodpartą chęcią zażywania substancji znanej jako uzależniająca, która zwykle powoduje objawy odstawienia (np. bóle głowy, lęk) w przypadku zaprzestania jej zażywania.
Do substancji uzależniających fizycznie należą.
– nikotyna
– alkohol
– narkotyki
– leki nasenne, antydepresyjne
Terapia osoby uzależnionej od narkotyków może polegać na detoksykacji i podawaniu leków, takich jak pochodne nielegalnego narkotyku, które pacjent przyjmuje, a które łagodzą niektóre skutki uboczne nielegalnego narkotyku.
Z uzależnieniem psychologicznym mamy do czynienia wtedy, gdy ktoś ma apetyt na daną substancję lub czynność i wykonuje ją wbrew temu apetytowi, co pociąga za sobą negatywne konsekwencje.
Uzależnienie jest niebezpiecznym zjawiskiem, które wymaga pomocy lekarzy i specjalistów. Ludzie muszą podejmować wysiłki, aby poradzić sobie z wszelkiego rodzaju uzależnieniami, na które cierpi ich organizm.
– osłabiona siła woli
– usprawiedliwianie uzależnienia
Możemy leczyć uzależnienie na poziomie emocjonalnym, aby pomóc ludziom nie traktować swoich nałogów tak poważnie, na przykład uspokajając ich lub utrzymując je pod kontrolą. Nie możemy usunąć substancji, która jest przyczyną problemu.